Szczepienia chronią – zaufaj nauce
W środę 30 kwietnia w godzinach 10:00 – 13:00 na sali obsługi klienta podlaskiego NFZ przy ul. Pałacowej 3 w Białymstoku można skorzystać z konsultacji ze specjalistami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Odpowiedzą na wszystkie pytania związane ze szczepieniami.
Europejski Tydzień Szczepień obchodzony (27 kwietnia – 3 maja 2025 r.) to globalna inicjatywa koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – ma na celu podkreślenie roli szczepień w ochronie zdrowia ludzi na całym świecie. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej o znaczeniu szczepień jako najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej metody zapobiegania wielu chorobom zakaźnym, które mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci.
Prawdziwe kompendium wiedzy o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych można znaleźć w najnowszym numerze magazynu „Ze zdrowiem” NFZ
Rzetelne informacje o tym:
Szczepienia kobiet planujących ciążę oraz dla kobiet w ciąży
Zaleca się szczepienia przeciw chorobom zakaźnym takim jak krztusiec, grypa, czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepionki te są darmowe i dostępne w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Ważne jest, aby przed ciążą uzupełnić wszystkie zalecane szczepienia, a w czasie ciąży można bezpiecznie podawać szczepionki inaktywowane. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach rządowych oraz w lokalnych placówkach medycznych.
Szczepienia w ciąży są ważne, ponieważ chronią zarówno matkę, jak i dziecko przed poważnymi chorobami zakaźnymi, które mogą mieć ciężki przebieg w tym okresie. Po pierwsze, szczepienie zapewnia indywidualną ochronę kobiecie w ciąży, która jest bardziej podatna na infekcje i ich powikłania. Po drugie, przeciwciała wytworzone u matki przechodzą przez łożysko do płodu, zapewniając niemowlęciu bierną ochronę w pierwszych miesiącach życia, kiedy nie może jeszcze samodzielnie być szczepione. Szczególnie ważne są szczepienia przeciwko grypie, krztuścowi i COVID-19, które minimalizują ryzyko ciężkiego przebiegu chorób u matki i noworodka.
źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji